Facebook Live-våldtäkten

Åklagaren vill utvisa Facebook live-våldtäktsmännen

Publicerad 17 mars 2017 kl 13.24

Inrikes. De båda afghanska män som misstänks ha våldtagit en kvinna live på Facebook ska utvisas. Det yrkar nu åklagaren.

Dela artikeln

I onsdags väcktes åtal mot de tre män som misstänks för delaktighet i en uppmärksammad våldtäkt i Uppsala i januari. Våldtäkten sändes live på Facebook och flera hundra människor ska ha sett den.

Nu yrkar åklagaren Pontus Melander att två av männen utvisas till sitt hemland och förbjuds resa tillbaka till Sverige på minst 15 år, rapporterar P4 Uppland. Männen, som enligt stämningsansökan är 18 respektive 21 år gamla, kommer från Afghanistan.

Den tredje mannen, som bland annat misstänks för medhjälp till våldtäkt och grovt förtal sedan han livestreamat våldtäkten och kallat offret för en "hora" som skulle "knullas", är svensk medborgare med iranskt ursprung och kan således inte utvisas.

Rättegången mot de tre männen hålls nästa fredag den 24 mars.


Nyheter från förstasidan

Stockholm får världens dyraste busshållplats

Fem gånger dyrare än utlovat. Skattebetalarna tvingas lägga 7 miljarder på hållplatser åt bussarna mot Värmdö.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0