Facebook Live-våldtäkten
Från filmen.

De dömda i Facebook-våldtäkten överklagar till HD – vill frias helt

Publicerad 27 juli 2017 kl 15.05

Inrikes. Samtliga av de tre unga invandrarmän som dömdes efter Facebookvåldtäkten i början av året har nu överklagat hovrättens dom till Högsta domstolen.

Dela artikeln

Svea hovrätt skärpte i juni straffen för de tre män som stod bakom den uppmärksammade våldtäkten i Uppsala som sändes live via Facebook i januari. Trion fick något längre fängelsestraff.

Men nu överklagar alla tre till Högsta domstolen, skriver SVT Nyheter Uppsala.

21-åringen, som dömts till två år och åtta månaders fängelse för våldtäkt, vill frias helt.

18-åringen, som fått ett år och fyra månaders fängelse, vill också frias.

24-åringen, som dömts till åtta månaders fängelse för grovt förtal och underlåtenhet att avslöja våldtäkt, vill i sin tur frias för detta.

Det var i januari som de tre invandrarna festade i en lägenhet i Gottsunda i Uppsala tillsammans med en kvinna. Under natten våldtog två av männen, båda så kallade flyktingbarn från Afghanistan, den kraftigt berusade kvinnan. Den tredje mannen, 24-åringen som är iranier, filmade ett av samlagen och sände filmen i realtid via Facebook till en grupp personer.

21-åringen överklagade redan den 19 juli, och nu har alltså de två andra följt efter.

Högsta domstolen bekräftar att man har mottagit männens överklaganden.


Nyheter från förstasidan

TV-chocken när folkkäre komikern plötsligt börjar såga mångkulturen

Här får Dieter Nuhr nog. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 

Ekonominyheter

Efter börskaoset: Guldpriset rusar till nytt rekord

Når över 3. 200 dollar per uns.. Nu söker sig allt fler till historiskt trygga tillgången.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0