Väst & Kina
NYA PLANER: Peking vill återskapa den uråldriga Sidenvägen – ett vägnätverk för handelsförbindelser mellan Kina och Europa.

Kinesiskt alternativ ska konkurrera med IMF

Publicerad 26 juni 2014 kl 20.48

Ekonomi. Den kinesiska regeringen storsatsar nu på att inrätta en ny finansiell organisation som ska bryta Världsbankens och IMF:s internationella dominans.

Dela artikeln

Med ett startkapital på motsvarande 670 miljarder kronor ska Asian Infrastructure Investment Bank (AIIB) utöka Kinas inflytande över den internationella ekonomin.

De främsta konkurrenterna blir den i allt väsentligt USA-dominerade Världsbanken och japansk-amerikanska Asiatiska utvecklingsbanken. Kina äger andelar i både dessa institutioner, men anser sig inte ha tillräckligt stort inflytande över dem.

– Kineserna känner att de inte får något gjort i Världsbanken eller IMF så de vill skapa en egen världsbank som de själva kontrollerar, säger en källa med insyn i förhandlingarna till Financial Times.

Ett 20-tal länder i regionen har visat intresse för att bli en del AIIB, men enligt källan är kineserna beredda att genomföra planen på egen hand om så skulle krävas.

Pengarna från den den nya banken kommer att användas för infrastrukturprojekt. En av planerna är att återskapa den uråldriga Sidenvägen – ett vägnätverk för handelsförbindelser mellan Kina och Europa. Det kan också bli tal om att bygga en direkt järnvägsförbindelse mellan Peking och Bagdad, enligt Financial Times.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Gustav Reinfeldts kamp: Stoppa M:s samarbete med SD

Hävdar att samarbetet skrämt iväg storstadsväljarna. 32-åriga politiska underbarnet "närmar sig 20 år som aktiv i Moderaterna".0 

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Ekonomi

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0