Asylkaoset

Irakier om landsmännen: De är här för bidragen

Publicerad 24 oktober 2015 kl 12.57

Utrikes. Irakier lever i säkerhet i södra Irak men reser ändå till länder som Sverige och Finland för att söka asyl.
 – De är här för bidragen från socialkontoret och borde deporteras, förklarar en irakier för finska MTV.

Dela artikeln

TV-kanalen har träffat Marwan Hussen, en asylinvandrare från som numera jobbar som skogsarbetare i Finland.

Han lämnade sitt hemland 2008 och har idag bestämda åsikter om varför det kommer massor med irakier som påstår att de är flyktingar.

– Jag har pratat med många asylsökare och kan konstatera att runt 70 procent inte har någon riktig anledning att söka asyl, säger han i ett klipp som uppmärksammas på flera bloggar, bland annat Petterssons.

– De lever i fred i södra Irak. Det är rätt så säkert där.

När han får frågan om varför de ändå sätter kurs mot Finland svarar han.

– För pengarnas skull. De tror att de ska få lätta pengar från socialkontoret, som egentligen är ett stöd för att hjälpa dem att få jobb.

Enligt Hussen har invandrarna ofta redan jobb och etablering i Irak. De tar semester från sitt vanliga jobb och passar på att tränga in illegalt i Europa och hoppas säkra en bidragsförsörjning. Om de inte lyckas kan de återvända och börja jobba igen när semestern är slut, förklarar han.

– Jobben finns fortfarande kvar. De har lägenheter och allting där. De är som turister här i Finland.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Flyktingar fördriver dagarna på holländska lyxhotell

Budgeten: 300 euro per natt. "Det är ett trevligt ställe. Våra sängkläder tvättas åt oss, vi får mat och vi får hjälp med allt vi behöver"0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Utrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0