Sverigebilden
Artikeln i New York Times riktar bland annat hård kritik mot att tidningen Expressen tar hjälp av vänsterextremister för att trakassera meningsmotståndare.

Internationell kritik mot svensk hantering av oliktänkande

Publicerad 17 september 2014 kl 20.55

Utrikes. I en op-ed i den liberala amerikanska tidningen New York Times beskrivs Sverige som en bananrepublik där sverigedemokrater utsätts för systematiskt politiskt våld och de stora tidningarna anlitar extremister för att trakassera oliktänkande.

Dela artikeln

Benjamin Teitelbaum, som är nordenvetare vid University of Colorado, ger i den ansedda tidningen en bild av det senaste valet och den demokratiska situationen i Sverige. Bilden är becksvart.

I ett land som tar emot överlägset flest asylsökare i hela västvärlden utsätts de som sätter sig på tvären för den utvecklingen för våldsamma trakasserier, enligt Teitelbaum.

"En rapport från 2012 visade att nästan hälften av [Sverigedemokraternas] politiker blev utsatta för hot och övergrepp under 2011. Vissa hade misshandlats med järnrör, några utsatts för bilbomber och andra har fått tårgas sprutat i munnen inför sina barn."

Enligt Benjamin Teitelbaum har det svenska etablissemanget försökt tona ned våldet mot SD:s företrädare, anklagat de utsatta för att överdriva eller rent av sagt att de får skylla sig själva. Han tar upp den avgående statsministern Fredrik Reinfeldts ökända kommentar efter att en ung sverigedemokrat attackerats inför valet 2010: Att "de som lever på att driva upp ett vi- och dom-tänkande" inte ska bli "förvånade" när sådant inträffar.

Artikeln nämner också hur tidningen Expressen tagit hjälp av "militanta vänsteraktivister" från Researchgruppen för att kartlägga och hänga ut invandringskritiker.

"På listan över dem som avanonimiserats fanns privatpersoner, varav vissa fick besök av kamerateam vid dörren till sina bostäder."

Det offentliga Sveriges behandling av sverigedemokrater fläckar den tidigare uppburna svenska demokratin, enligt Benjamin Teitelbaum.

"Dessa åtgärder, även om de är lagliga, utestänger effektivt partiet från viktiga politiska arenor och ger valet en anstrykning av illegitimitet som tidigare varit otänkbart för svenskar", skriver han.


Nyheter från förstasidan

EU-ledarna stod i kö för att få pussa och krama Zelenskyj

Video: Kramkalaset i Bryssel. Var och en av politikerna fick vänta på sin tur inför kameran.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Utrikes

Även afghaner och andra åker ut. Trump-administrationen förbereder massiva återkallelser av uppehållstillstånd för flyktingar.0 

USA:s cyberoperationer mot Ryssland stoppas

Vita husets beslut.. Verksamheten riktades mot ryska hackers och underrättelseoperatörer.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0