Kaplanaffären
Abdelhak Lahouaichri.

Hyllade Kaplan med orden "judarna styr världen" – avgår

Publicerad 22 april 2016 kl 15.17

Inrikes. Abdelhak Lahouaichri, ordförande i Muslimska föreningen i Ljungby, lämnar sin post efter att ha sagt att judarna i Israel är "värre" än Hitler i en intervju med Smålänningen.

Dela artikeln

– Israel är de största terroristerna och det judarna gör nu mot Palestina är värre än det Hitler gjorde mot judarna. Kaplan har helt rätt och borde inte ha avgått, sade Abdelhak Lahouaichri i intervjun, som publicerades på torsdagen.

Han konstaterade också svenskar kröker rygg för Israel och att det är "judarna som styr världen och Sverige".

Nu har Lahouaichri valt att lämna son post som ordförande för Muslimska föreningen i Ljungby. Han säger att han har utsatts för hot på grund av sina utspel.

– Jag behöver försvar nu. Jag står framför polisen och jag behöver en skyddad identitet därför att jag är rädd för mitt liv, säger han till SVT Nyheter Småland.

Abdelhak Lahouaichri hävdar att han har blivit missförstådd och att han i själva verket inte har några "problem" med judar.


Nyheter från förstasidan

AFD och Wagenknecht ökar i rösträkningen

Etablissemangspartiet CDU väntas bilda regering. Men AFD dubblar sitt stöd – och Wagenknecht kan precis klara spärren.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Pojke "under 15 år" knivhögg kvinna i Malmö

Träffade i halsen och ansiktet.. Pojken greps och överlämnades sedan till sociala myndigheter.0 

Liberala förslaget: Låt staten omhänderta barn redan på BB

Så ska våldsvågen brytas, enligt Johan Pehrson.. "Alltför många barn i dag växer upp och fostras in i kriminella miljöer."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0