Massakern i München

Skrek "jävla blattar" åt massmördaren Ali – ångrar ingenting

Publicerad 24 juli 2016 kl 14.37
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Thomas Salbey är mannen som i ett videoklipp skriker "jävla blattar" åt massmördaren Ali David Sonboly under massakern i München i fredagskväll. Det skriver Daily Mail.

Dela artikeln

Thomas Salbey berättar i media om orddispyten mellan honom och Ali där han, från sin balkong, skrek olika nedsättande saker åt den iranske 18-åringen. Ali hade precis brutalt mördat nio personer varav de flesta tonårs­ungdomar vid Olympia­gallerian i München och tagit sig upp på taket till köpcentrumets parkeringshus.

"Jävla blattar", "hora" och "jävla fitta" var några av de saker Thomas vräkte ur sig från balkongen alldeles intill köpcentrumet. Och de nedsättande saker han skrek står han för.

– Vad jag sade till honom är fortfarande sant. Han är en fegis som dödade oskyldiga människor för något var inte rätt i huvudet på honom. Han äcklar mig, säger Thomas till Daily Mail.

Avledde uppmärksamheten
Thomas Salbey visste inte hur han skulle kunna sätta stopp för Alis massaker. I ren frustration kastade han sin ölflaska mot honom, som krossades mot ett glastak där Ali just då sprang.

– Om jag hade haft ett vapen hade jag skjutit honom i huvudet, säger Münchenbon.

Men flaskan avledde Alis uppmärksamhet och han sprang upp på parkeringshuset. Där utspelade sig scenerna mellan honom och Thomas som fångades på film av en granne som själv har invandrarbakgrund.

Efter en stund kom polis till platsen och de visste då inte vart Ali tagit vägen.

– Han är här, uppe på parkeringshusets tak, skrek Thomas.

– Jag var inte rädd, förklarar han för Daily Mail, trots att Ali vid ett tillfälle sköt mot honom och grannen.

Senare påträffades Ali död med en skottskada i huvudet som han åsamkat sig själv.


Nyheter från förstasidan

Förbud mot vedspisar och kakelugnar dröjer

Ska gälla i hela Sverige. Försenas i EU – men planen är fortfarande att det ska träda i kraft 2027.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Stred för det som är rätt – i 50 års tid. Affärsmannen, skribenten och invandringskritikern blev 64 år.0 

Mer från Utrikes

Här grips FN-domaren för slaveri

FN-höjdaren Lydia Mugambe dömd.. Höll ung kvinna som slav i lägenheten i brittiska Oxford.0 

Bekymrar sig över demokratiutvecklingen i väst. "Vi kan inte betrakta dessa val som legitima."0 Plus

Ryssland säger nej till Trumps förslag

Nederlaget för USA.. "En respit för den ukrainska militären, inget mer."0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Nybyggda "kvarteret Gråsuggan" upprör i Lund. Kommunen: "Vi är ju inte helt nöjda".0