Anstalten Hall (arkivbild).

Halkade i fängelset – får 45.000 kronor

Publicerad 12 juli 2017 kl 16.08

Inrikes. En fånge har beviljats 44.800 kronor i ersättning av Kriminalvårdens försäkringsbolag efter att ha halkat och slagit sig i en korridor på anstalten Hall i Södertälje, rapporterar SVT Nyheter Södertälje.

Dela artikeln

Den intagne uppgav att han hade halkat eftersom han gick omkring i Kriminalvårdens plasttofflor och eftersom golvet i korridoren var vått.

När han ramlade vred sig hans ena knä i en riktning mot den övriga kroppen, enligt fången.

En specialist i ortopedi har gjort bedömningen att mannen på grund av fallet drabbats av "medicinsk invaliditet på 3 procent" och därför får fången nu rätt till 44.800 skattekronor i ersättning, rapporterar SVT Nyheter Södertälje.


"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0