Våldtäkten på Espresso House

Häktad asylsökare förnekar kafévåldtäkt

Publicerad 21 september 2015 kl 04.27

Inrikes. Den 20-årige asylsökare som under torsdagen häktades för att ha begått en fräck våldtäkt inne på en kafétoalett i Skellefteå förnekar brott.

Dela artikeln

Mannen som kommer från Mali i Afrika och har ett förflutet av våldsbrott i Sverige medger i förhör att han har haft umgänge med kvinnan men anser att det skett frivilligt, skriver Norran i sin nätupplaga.

Enligt polisen ska mannen inte ha använt våld eller hot under våldtäkten, utan istället utnyttjat att kvinnan befunnit sig i en "särskilt utsatt situation". Vad detta betyder framgår inte av Norrans artikel.

Tingsrätten häktade mannen på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt.


Nyheter från förstasidan

Kennedy: "I september kommer vi veta vad som orsakar autism"

Löftet från vaccinkritiske ministern i USA. Lanserar forskningsprojekt för att snabbutreda "autismepidemin".0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Tingsrätten förverkade kriminellas bilar

Nya lagen användes mot unga män i Malmö.. Nu är det betydligt enklare för myndigheterna att ta lyxprylar från kriminella. 0 

"Vi ska bevara vår svenska krona." SD markerar när Kristersson öppnar för ny valuta i Sverige.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0