Våldtäkten på Espresso House

Asylsökare åtalas för kafévåldtäkt

Publicerad 15 oktober 2015 kl 15.00

Inrikes. En 20-årig asylsökare från Mali har åtalats för en våldtäkt begången på en toalett tillhörande ett kafé i Skellefteå. Enligt åtalet ska mannen ha utnyttjat offrets sjukdom eller funktionshinder.

Dela artikeln

Fria Tider har tidigare rapporterat om våldtäktsfallet och den misshandelsdömde afrikanen som suttit frihetsberövad för brottet. Igår åtalades han för våldtäkten som ägde rum på en toalett inne på Espresso House i centrala Skellefteå en söndag i september.

Enligt stämningsansökan ska afrikanen ha våldtagit målsäganden som genom sin sjukdom eller sitt funktionshinder befunnit sig i en särskilt utsatt situation.

20-åringen förnekar brott men erkänner att han haft samlag med kvinnan.

Ett flertal vittnen ska kallas till rättegången, bland annat kommer en läkare att höras för att styrka målsägandens hälsotillstånd.

Åklagaren vill också, enligt åtalet, att asylsökaren ska utvisas ur Sverige med förbud att återvända.


Nyheter från förstasidan

Stockholm får världens dyraste busshållplats

Fem gånger dyrare än utlovat. Skattebetalarna tvingas lägga 7 miljarder på hållplatser åt bussarna mot Värmdö.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0