"Klimathotet"

Greta i vänsterextrem AFA-tröja – får kritik

Publicerad 25 juli 2019 kl 22.24

Utrikes. Sociala medier-kritik riktas nu mot den 16-åriga klimataktivisten Greta Thunberg sedan hon publicerat en bild på sig själv där hon sitter i en vänsterextrem "antifascist"-tröja. T-shirten pryds bland annat med våldsvänsterns slagord "No pasaran".

Dela artikeln

Det var på torsdagen som Greta Thunberg publicerade ett Twitter-inlägg om att hon släpper en låt ihop med det brittiska indiepopbandet The 1975.

Alla intäkter från låten ska gå till den upproriska klimatrörelsen "Extinction Rebellion", som under året gjort en rad vänsterradikala protester för "klimatet" i Sverige och andra länder.

"Dags att göra uppror", skriver Greta, som är dotter till den 48-åriga vänsteraktivisten Malena Ernman, på Twitter.

Samtidigt sitter hon i en tröja med texten "Antifascist All Stars", en produkt som säljs i vänsterextrema butiker på nätet ihop med andra tröjor som har texter som "Antifascistisk aktion" och "Refugees welcome".

Tröjan hon bär har också en stjärna och texten "No pasaran", ett begrepp som används av vänsterextrema AFA och som betyder att fienden inte ska få passera.

I sociala medier är flera kritiska till hennes bild.

"Om du tillhör den våldsamma gruppen, är jag inte med dig", skriver en person.

"Tja, detta gjorde det hela tuffare för henne. Innan detta inlägg var det till och med många högermänniskor som skulle omfamna hennes kall. Nu kommer de undra om det är en politisk rörelse mer än en klimatrörelse. Särskilt när nästan vad som helst kan vara fascism idag", skriver en annan på Gab.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Polisens nya bild på skolmördaren – vädjar om hjälp

Lucka på nästan fyra timmar i utredningen. Polisen vill ha hjälp med att reda ut vad Rickard Andersson gjorde under hela denna tid.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Europa ska rusta upp – och USA ner

Pentagon ska minska med 8 procent per år.. Kristersson samtidigt: Vi måste rusta upp med "dramatisk hastighet".0 

Trump: "Zelenskyj är en diktator"

Brutala sågningen.. "Det är nog bäst att diktatorn Zelenskyj agerar snabbt, annars kommer han inte att ha ett land kvar."0 

Ungern om att Europas makthavare stängs ute: "Ingen plats för krigshetsare"

"Samtalen handlar om fred.". Utrikesministerns kommentar om politikernas kränkta reaktioner.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0