Sverigebilden

Fridolin till Ungern: "Inte okej" använda Sverige som varnande exempel

Publicerad 28 mars 2018 kl 09.11

Utrikes. I ungersk media utmålas Sverige som ett mångkulturellt skräckexempel. Utbildningsminister Gustav Fridolin har åkt Ungern för att förbättra Sverigebilden.
– Det är inte ok att Sverige används som argument för att länder ska sluta sig mot omvärlden, dundrar den 34-årige politikern.

Dela artikeln

I en intervju med P1 Morgon berättar Gustav Fridolin på tisdagen att han befinner sig i Ungern för att träffa gröna företrädare och bemöta den becksvarta Sverigebild som sprids i landet.

Ungersk media har inför valet lyft fram en rad ungrare som bott i Sverige. De vittnar om hur invandringen från tredje världen förändrat det skandinaviska landet till oigenkännlighet och att den grova brottsligheten bara blir värre och värre.

Fridolin vill dock inte gå med på att den eskalerande situationen skulle kunna ha något med invandringen att göra. 

– Jag är av åsikten att anledningen till att gäng har rotat sig i några av våra förorter handlar om klyftor, att skillnaden mellan människor har ökat, säger han.

– Visst, vi har våra problem och utmaningar på samma sätt som jag är säker på att man har här i Ungern. Samtidigt ser vi ju idag hur människor som har kommit från andra länder till Sverige snabbare får arbeta, får vara med och bidra och göra Sverige till sitt. 

Utbildningsministern reagerar också kraftigt mot den negativa bild av Sverige som sprids i Ungern.

– Det är inte ok att Sverige används som argument för att länder ska sluta sig mot omvärlden, säger han.

Gustav Fridolin uppger dock att han inte kommer att träffa några företrädare för högerpartierna i Ungern utan fokusera på "HBTQ-organisationer" och grupper som uppger sig kämpa för så kallade mänskliga rättigheter.


Nyheter från förstasidan

USA:s militära ledning byts ut

Trump sparkar sina generaler i stor utrensning. Generalstabschefen Charles Q. Brown en av de som får gå.0 

Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

Skärper sig – efter Grönlands-debaclet. Men nu ska man försvara sig mot "Ryssland" – och inte längre "främmande makt" – enligt officiella språket.0 

M-teorin: AFD bakom tyska knivdåden

Flera dåd före valet.. "En slump? Var och en får dra sina egna slutsatser", enligt riksdagsledamoten Jan Ericsson (M).0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0