Brexit

Farage: Vi måste ut ur EU senast årsskiftet

Publicerad 29 augusti 2016 kl 15.42
Av Mattias Albinsson

Utrikes. Stor­britannien måste senast vid års­skiftet ansöka om att lämna EU. Det sade Ukips tidigare partiledare Nigel Farage till "Good morning Britain" idag på morgonen.

Dela artikeln

Farage inledde med att säga att han inte har särskilt stort för­troende för nuvarande premiär­minister Theresa May. Anledningen är att hon miss­lyckades med att få kontroll på invandringen under sin tid som inrikes­minister.

Istället för att, som lovat, minska netto­invandringen till Stor­britannien till under 100.000 per år steg den till nästan 300.000 under hennes tid som inrikes­minister. Något som till och med vänster­tidningen Independent reagerade på och kallade för ett "spektakulärt misslyckande" i en artikel i februari förra året.

– Men jag är beredd att ge henne en chans till, säger Farage.

Han vill däremot inte att regeringen drar ut på det för länge utan skynd­samt får igång processen med att lämna EU.

– Det hon måste göra är att aktivera Artikel 50. Det är den mekanism som startar klockan och ger oss två år för att lösa alla frågor, förklarar Farage.

Artikel 50 i Lissabonfördraget är den klausul som ger EU:s medlemsstater rätt att lämna unionen. Från och med ansökan om utträde lämnats in har medlemsstaten och unionen två år på sig att förhandla om detaljerna för utträdet, därefter upphör medlemskapet med automatik.

Inom den perioden kan emellertid unionen och medlemsstaten gemensamt besluta om att förlänga tidsfristen. Ett nyval innan de två åren gått ut, där exempelvis en starkt EU-vänlig Labourregering tillträder, skulle därmed kunna sätta käppar i hjulen för "Brexit".

– Det är okej för ministrarna att få ordning på sina lag. Det är vettigt, dra inte ut i strid innan armén är redo. Men jag vill inte att det här fördröjs senare än januari, säger Nigel Farage.


Ekonominyheter

Betalsektorns klimatfokus helt onödigt

Har ingen märkbar klimatpåverkan – alls.. Nu visar en ny rapport från Riksbanken hur meningslös sektorns gröna omställning egentligen är.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

M-teorin: AFD bakom tyska knivdåden

Flera dåd före valet.. "En slump? Var och en får dra sina egna slutsatser", enligt riksdagsledamoten Jan Ericsson (M).0 

AFD knappar in på CDU i slutspurten

Läget dagarna före historiska valet.. Så ser det ut att gå för politikerna i Berlin.0 Plus

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0