IT-vänstern

Facebook rensar ut invandrings- och samhällskritiker

Publicerad 2 maj 2019 kl 23.41

Utrikes. På torsdagen genomförde Facebook och Instagram en stor utrensning av regim- och invandringskritiska röster som Milo Yiannopoulos, Paul Joseph Watson, Infowars och Alex Jones. Det blir också förbjudet att dela sådant material.

Dela artikeln

Det är nätjättarna Facebook och Instagram som nu gjort en stor utrensning av regimkritiska användare på sina plattformar.

Bland andra Milo Yiannopoulos, Paul Joseph Watson, Infowars och Alex Jones har bannats från tjänsterna. Även den konservativa islamkritiske journalisten Laura Loomer har drabbats.

Dessa personer kommer också stoppas från att skapa nya konton.

Nätjättarna menar att kontona sprider "extremism".

Facebook och Instagram uppger att man kommer radera alla videor samt ljud eller artiklar som härrör från Infowars.

"Vi har alltid förbjudit individer eller organisationer som främjar eller engagerar sig i våld och hat, oavsett ideologi. Processen att utvärdera potentiella regelbrytare är omfattande och det ledde oss till vårt beslut att ta bort dessa konton idag", heter det i ett uttalande.

Enligt RT blir det dessutom förbjudet för alla andra att sprida information från Infowars. Den som upprepade gånger bryter mot detta förbud kommer att bannas permanent.

"Rapporterna är sanna. Jag har blivit bannad av Facebook. Fick ingen förklaring. Jag bröt inte mot några regler. I ett auktoritärt samhälle kontrollerat av en handfull Silicon Valley-jättar måste alla avvikande meningar rensas bort", skriver Paul Joseph Watson på Twitter.

"Detta är verkligen skrämmande. Om en Instagram-användare så mycket som DELAR Infowars-material – och jag menar NÅGOT material från Infowars – kommer det att tas bort", förklarar advokaten Will Chamberlain i ett inlägg på Twitter.

Enligt RT riktar sig utrensningen bara mot personer kritiska till etablissemanget, samt den afroamerikanske ledarfiguren Louis Farrakhan. Paul Joseph Watson menar dock på Twitter att Farrakhan enbart bannades för att försöka dölja att detta var en "politisk utrensning" riktad åt ett enda håll.

I DN uppvaktar man utrensningen, genom rubriken "Facebook kastar ut Infowars och andra som sprider hat".


Nyheter från förstasidan

Polisens nya bild på skolmördaren – vädjar om hjälp

Lucka på nästan fyra timmar i utredningen. Polisen vill ha hjälp med att reda ut vad Rickard Andersson gjorde under hela denna tid.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Utrikes

USA vägrar kalla Ryssland "angripare"

Splittring inom G7.. USA vill inte längre anklaga Kreml för Ukrainakriget.0 

Europa ska rusta upp – och USA ner

Pentagon ska minska med 8 procent per år.. Kristersson samtidigt: Vi måste rusta upp med "dramatisk hastighet".0 

Trump: "Zelenskyj är en diktator"

Brutala sågningen.. "Det är nog bäst att diktatorn Zelenskyj agerar snabbt, annars kommer han inte att ha ett land kvar."0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0