EU på väg mot bankunion

Publicerad 2 juli 2012 kl 18.32

EU.Euroländernas politiker är på väg att skapa en "bankunion" som får makt över skattebetalarna och möjlighet att tvinga dem att rädda banker genom en gemensam skattefinansierad stödfond, skriver DN. Dessutom ska den skattefinansierade fonden kunna köpa statspapper för att pressa ned räntorna i utsatta länder.

Gilla artikeln på Facebook

Överenskommelsen tillfredsställer flera av bankernas önskemål för att kunna "rädda euron" och minska trycket på länder som Italien och Spanien.

– Jag konstaterar att det redan har fått effekt, sade Frankrikes socialistiske president Francois Hollande när han anlände till ett just nu pågående möte mellan de 17 euroländerna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0