Knivmorden på Ikea
Asylboendet som de båda eritreanerna bor på.

Efter knivmorden: Nu ska polisen skydda asylboenden

Publicerad 11 augusti 2015 kl 13.57

Inrikes. Idag stod det klart att de personer som misstänks för gårdagens knivmord på Ikea i Västerås är illegalt invandrade asylsökare från Eritrea. Nu oroar sig polisen för att "mörka krafter" ska utnyttja händelserna – och stärker sitt skydd av asylboendena i Västmanland.

Dela artikeln

Polisens kommenderingschef Per Ågren sade vid presskonferensen att det är viktigt att polisen och samhället i övrigt "skapar trygghetsskapande åtgärder" med anledning av gärningsmännens etniska bakgrund.

– Det är många goda krafter som måste samverka, och givetvis är Ikea och Eriklunds köpcenter inblandade i det här arbetet, sade han.

När han efter presskonferensen pratade med tidningen Expressen varnade han för "mörka krafter":

– En sådan här händelse kan användas av mörka krafter i samhället.

Under polisens presskonferens vid tolvtiden idag framkom att båda de män som anhållits för gårdagens dubbelmord är invandrare från Eritrea som varit bosatta på ett asylboende i Arboga. Polisen har understrukit att man inte har kunnat hitta några politiska motiv till knivmorden.

SVT Nyheter Västmanland har besökt det asylboende i Arboga där den misstänkte 23-åringen bodde tillsammans med sin 35-årige misstänkte kumpan. Polisen ska bland annat ha sökt igenom flera rum i byggnaden och höga stängsel har ställts upp runt lokalen. Vittnen på plats säger till SVT att boendet tidigare drabbats av våldsamheter, som slagsmål i matsalen.


Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0