Näthatsgranskaren och Lamotte
Ramona Fransson.

Dömd för att ha delat Lamotte-inlägg – överklagar

Publicerad 20 januari 2020 kl 02.03

Lag & Rätt. Författaren Ramona Fransson dömdes till att betala 10.000 kronor för att ha förtalat den så kallade Näthats­granskaren Tomas Åberg genom att dela ett Facebook­inlägg av journalisten Joakim Lamotte. Nu meddelar hon att hon kommer att överklaga domen, skriver Göteborgs-Posten.

Dela artikeln

© Skärmdump

Tomas Åberg, som höll sig undan delgivning för omfattande djurplågeri, har hyllats som "svensk hjälte" i Aftonbladet.

Tomas Åberg har genom sitt projekt Näthatsgranskaren fått miljonbelopp i bidrag från staten för att masspolisanmäla pensionärer och andra privatpersopner som kritiserar invandringspolitiken på sociala medier.

Verksamheten har lett till hundratals domar, men Åberg har den senaste tiden också börjat att personligen stämma privatpersoner för förtal.

En av dem som han har stämt är Göteborgsförfattaren Ramona Fransson, som delade ett inlägg av journalisten Joakim Lamotte som var kritiskt till Åbergs verksamhet. I Lamottes inlägg framgick det att Tomas Åberg, som är en tidigare polis, har utretts för omfattande djurplågeri. Djurplågerifallet ledde dock aldrig till åtal eftersom Åberg systematiskt höll sig undan delgivning.

Fransson förlorade målet och dömdes till att betala 10.000 kronor till den kontroversielle vänsterprofilen.

Hela historien är "helt ofattbar", säger Ramona Fransson till GP.

Hon kan bland annat inte förstå varför Göteborgs tingsrätt dömer henne för att ha delat en känd journalists artikel. Hon reagerar också på att domstolen inte anser att Åberg ska betraktas som offentlig person trots att han är en skattefinansierad makthavare.

Ramona Fransson säger att hon kommer överklaga hela vägen till Högsta domstolen om hon fortsätter att fällas.

– Om jag får en fällande dom ända upp till Högsta domstolen är jag övertygad om att yttrandefriheten är i fara, att människor tystas, säger hon till GP.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Lag & Rätt

HD-dom slår hårt mot privata brottsregister

Stopp för Lexbase och Acta Publica.. Nu får vänsterextrema Siren med flera inte längre göra domar sökbara.0 

Invandrare kan få gratis förstahandskontrakt

Ny förmån prövas i Sollentuna.. Kan bli praxis för "kommunens bostadssociala ansvar" i hela landet.0 

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0