Foto från Thoralf Alfssons blogg

Brände ned köpcentrum - slipper straff

Publicerad 18 februari 2012 kl 13.14

Inrikes.Igår kom domen mot de tio personer som anlade branden vid Berga köpcentrum i Kalmar i oktober förra året. Tre personer frias helt och tre döms för anstiftan och fyra döms för skadegörelse och allmänfarlig vårdslöshet. Endast en av dem straffas och får ungdomstjänst - för de övriga sex blir påföljden ungdomsvård.

Gilla artikeln på Facebook

"Undomsvård är inget straff enligt min mening. Uppenbarligen har inte polis och åklagare kunnat binda dessa personer till någon av de ca 20 anlagda bränder som utfördes innan den 13 oktober då stora delar av köpcentrat brann ner till grunden", skriver Thoralf Alfsson, riksdagsledamot för Sverigedemokraterna som just lagt ett förslag om att medlemskap eller upprepat umgänge i kriminella gäng ska kriminaliseras.

"Jag gissar att det firades rejält i Berga och Norrliden igår. Nu skall en gullig socialtant prata förstånd med dessa 'tuffa' killar. Det kommer att skrattas både på vägen dit och på vägen hem", skriver Thoralf Alfsson och syftar på två problemtyngda bostadsområden i Kalmar.

Av de tio åtalade hade sju personer utländska namn.

Artikeln rättad 17/1


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Vita huset pyntas – med bilder på kriminella invandrare

Trumps utställning. Planen: Använda invandringsfrågan för att återvinna förtroende.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0