Arabisk kampanj mot Sverige eskalerar

Publicerad 6 februari 2022 kl 15.39

Inrikes. Terrorhoten mot svenska myndigheter fortsätter att spridas på arbiska sociala medier.
– Den senaste veckan har det eskalerat kraftigt, säger Mikael Tofvesson, vid myndigheten för psykologiskt försvar, till Sveriges Radio.

Dela artikeln

Fria Tider rapporterade tidigare i veckan om den våg av hat som just nu sprids mot Sverige bland araber på nätet.

Socialtjänsten anklagas för att kidnappa muslimska barn och sätta dem i kristna hem.

Sverige kallas för "grisarnas land" och det uppmanas till attentat mot svenska socialkontor.

Myndigheten för psykologiskt försvar uppger att kampanjen inleddes den 28 december men att den har eskalerat under senaste veckan.

– Den senaste veckan har det eskalerat kraftigt och i kommentarsfält så kommer uppmaningar om terrorattentat eller hot riktat mot myndigheter och deras utövning, säger Mikael Tofvesson, operativchef på myndigheten för psykologiskt försvar, till SR.

Flera myndigheter samarbetar nu i frågan "för att reda ut vad som behöver göras och vilka motaktiviteter som behöver planeras fram", fortsätter Tofvesson.

– Vad det kan vara i detalj vill jag inte gå in på då vi är utsatta för en koordinerad attack, säger han till SR.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0