Ensamkommande flyktingbarn
Arkivbild.

90-tal knarkande flyktingbarn skapar problem i Uppsala

Publicerad 11 februari 2017 kl 16.46
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Ett 90-tal heroin­missbrukande flyktingbarn från Afghanistan skapar en övermäktig arbetssituation för polisen i Uppsala, skriver UNT.

Dela artikeln

Invandrar­gruppen tros ligga bakom en majoritet av de personrån som begicks i staden förra året. Daniel Larsson, kommissarie vid Uppsala­polisen, baserar den uppgiften på vilka som gripits för personrånen.

– Jag baserar det även på uppgifter om signalement och tillvägagångssätt, säger han till UNT.

Utöver det 90-talet heroin­missbrukande flyktingbarnen från Afghanistan finns även så kallade "marockanska gatubarn" i Uppsala som även de vållar bekymmer. De pekas ut som "multikriminella", men det är oklart hur många av dem som använder droger.

Nu befarar polisen att Uppsala kommer få en stor grupp missbrukare under lång tid framöver. Larsson berättar också att det är mycket resurskrävande att utreda brott som flyktingbarnen begår eftersom exempelvis ett förhör kräver att både polis, advokat, tolk, god man och socialtjänst närvarar.

– Rättssystemet håller på att överhopas av det här, konstaterar han.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"Inga betyg skulle utdelas till den som inte kunde heila." Inte brottsligt om man har rätt värdegrund, enligt tingsrätten.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0