Foto: Djurens Rätt/CC-BY-NC

60 får gå från SvD

Publicerad 5 september 2012 kl 03.24

Media.Nu står det klart att mellan 50 och 60 journalister får gå från skattefinansierade Svenska Dagbladet. Tidningen, som fick 56 600 000 kronor i presstöd i år, erbjuder generösa uppsägnings­villkor för den vänster­vridna yrkesgruppen.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Resumé har SvD-ledningen nu förhandlat färdigt med Journalistförbundet och Unionen. På redaktionen i Stockholm arbetar totalt 170 personer enligt Resumé och sparpaketet som de nu erbjuds är tänkt att få de äldsta journalisterna att sluta först.

Enligt erbjudandet delas journalisterna in i fyra grupper där den äldsta är över 55 år. De erbjuds 25 månadslöner om de slutar. Därefter sjunker antalet månadslöner ju yngre personen är, ned till den fjärde gruppen som är under 45 år och erhåller uppsägningstid enligt kollektivavtal plus fyra månadslöner.

Journalisterna ska även få ekonomisk rådgivning via PP Pension och jobbcoachning via Trygghetsrådet.

Erbjudandet gäller om journalisterna frivilligt säger upp sig.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Hahah hennes huvud skadades". Så reagerar invandraren efter kritiserade knuffen i ryggen.0 Plus

Shoppar 70 tums-TV. Nu växer frågorna om Malmös hantering av socialbidrag.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0