Ensamkommande flyktingbarn

21-årigt flyktingbarn åtalas för våldtäktsförsök

Publicerad 10 april 2015 kl 14.24

Inrikes. Ett 21-årigt så kallat "ensamkommande flyktingbarn" står just nu åtalad för ett våldtäktsförsök som ska ha inträffat i september förra året på ett boende för ensamkommande flyktingbarn utanför Umeå.
– Jag har åtalat honom för försök till våldtäkt alternativt sexuellt ofredande, säger kammaråklagare Jonas Fjellström till Fria Tider.

Dela artikeln

Enligt åtalet tryckte det 21-åriga "barnet" upp en kvinna mot en vägg och försökte därefter dra av hennes byxor för att våldta henne. När våldtäktsförsöket inträffade bedömdes flyktingbarnet bara vara 16 år gammalt, men han anses alltså nu, ett drygt halvår senare, istället vara 21 år gammal, skriver SVT. Händelsen inträffade i september förra året på ett boende i Hörnefors söder om Umeå.

– Jag har åtalat honom för försök till våldtäkt alternativt sexuellt ofredande på ett boende för ensamkommande flyktingbarn, säger kammaråklagare Jonas Fjellström till Fria Tider.

– Han har tidigare varit anhållen i sin frånvaro och anhållandet verkställdes i södra Sverige. Han begärdes häktad men släpptes då, så han befinner sig nu på fri fot, fortsätter han.

Fjellström ville att flyktingbarnet skulle häktas för att säkerställa att han inte höll sig undan rättegången, nu hoppas han på att det 21-åriga "barnet" dyker upp frivilligt vid rättegången.

– I och med att han inte häktades befinner han sig på fri fot, så vi får hoppas att han går att få tag i, säger han kritiskt och tillägger:

– Jag har ju ingen aning om var han befinner sig.

Om 21-åringen inte inställer sig vid rättegången kan det bli aktuellt att begära honom häktad igen, denna gång i sin frånvaro, för att på så sätt efterlysa honom.

– Om han inte inställer sig, ja, säger Fjellström.


Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

"Vi ska bevara vår svenska krona." SD markerar när Kristersson öppnar för ny valuta i Sverige.0 

TV4 får guldspade för trollfabriken

Föga oväntade prisutdelningen.. "För att ha avslöjat en trollfabrik som inte går att förneka."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0