Skjutningen mot polisen i Västerås

20-årig invandrare begärs häktad för skjutning mot polisbostad

Publicerad 31 oktober 2017 kl 12.12

Inrikes. En 20-årig invandrarman har begärts häktad för skottlossningen mot ett polisbefäls bostad i Västerås natten till lördag. Han är skäligen misstänkt för mordförsök.

Dela artikeln

Kammaråklagare Birgitta Fernlund har i dag begärt en ung invandrarman häktad misstänkt för skjutningen mot en polismans bostad i Västerås i helgen.

Enligt häktningsframställan, som Fria Tider tagit del av, begärs mannen häktad skäligen misstänkt för försök till mord.

Mannen, som är i 20-årsåldern, anhölls strax innan 21-tiden i lördags kväll. Han har ett till synes arabiskt namn, är född i december 1996 och har en c/o-adress i invandrarförorten Angered.

Åklagaren vill ha tillstånd att kunna ålägga den misstänkte restriktioner.

Det var klockan 03.20 natten mot i lördags som en bostad i Västerås utsattes för skottlossning. Bostaden tillhör ett polisbefäl och i huset låg polisen med sin familj och sov.

De cirka 20 skott som riktades mot bostaden var av så grov kaliber att de gick rakt genom villan och fortsatte in i grannens hus. Enligt polisen var det ren tur att ingen träffades av skotten, som orsakade stor förödelse och bland annat krossade leksaker och element.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0