2-åring avled efter att ha satt mat i halsen

Publicerad 2 april 2015 kl 16.00

Inrikes. En tvåårig pojke som förra torsdagen satte en matbit i halsen på en förskola i Nacka avled idag på morgonen.

Dela artikeln

Det var i samband med lunchen på en privat förskola i Ektorp i Nacka förra torsdagen som den tvååriga pojken satte en bit mat i halsen. Personalen lyckades inte få upp matbiten och ambulans tillkallades. Pojken fördes till Astrid Lindgrens barnsjukhus i Solna och har sedan förra veckan svävat mellan liv och död, skriver nvp.se.

– Vi fick nu på morgonen uppgifter om att pojken har avlidit. Det är en tragisk händelse, säger Nackapolisens presstalesman Robert Heurgren till tidningen Mitt i.

Kommunen har gjort en tillbudsanmälan för att utreda händelsen, men det finns ingen misstanke om brott i samband med det tragiska dödsfallet.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Vita huset pyntas – med bilder på kriminella invandrare

Trumps utställning. Planen: Använda invandringsfrågan för att återvinna förtroende.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0