Vitryska asylkaoset

Video: Här eskorterar vitryssarna muslimer över gränsen till EU

Publicerad 19 augusti 2021 kl 06.12

Utrikes. Litauen har släppt en video som uppges visa hur vitryska poliser olagligt passerar gränsen – i samband med att de eskorterar illegala tredje världen-invandrare in i Litauen.

Dela artikeln

Videon uppges visa en incident som ägde rum på tisdagen, skriver BBC News.

På filmen syns tolv vitryska poliser i full kravallutrustning när de eskorterar invandrare från tredje världen över gränsen mot Litauen.

Litauens inrikesdepartement hävdar att de 35 invandrarna "tycktes fram" av vitryssarna, som stod på rad med sköldar – till synes för att spärra av vägen tillbaka in i Vitryssland.

Vitryssland anklagar å sin sida litauerna för att ha brukat våld mot invandrarna.

Senare i videon passerar vitryssarna ett dike som enligt Litauen utgör gränsen mellan de två grannländerna.

Mer än 4.100, främst irakiska, illegala invandrare har illegalt tagit sig in i EU-landet Litauen från Vitryssland hittills i år.

Strömmen av illegala invandrare började efter att EU införde sanktioner mot Vitryssland. Presidenten Aleksandr Lukasjenko lovade då att sluta försöka förhindra invandrare och knark från att passera genom hans land till EU.

Litauen och dess allierade har anklagat Vitryssland för att helt enkelt flyga in invandrare från Mellanöstern för att kunna skicka dem över gränsen. Vitryssland har dock förnekat detta.

Situationen har fått relationen mellan Litauen och Vitryssland att försämras avsevärt de senaste månaderna, skriver BBC News.


Nyheter från förstasidan

Kennedy: "I september kommer vi veta vad som orsakar autism"

Löftet från vaccinkritiske ministern i USA. Lanserar forskningsprojekt för att snabbutreda "autismepidemin".0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Trump inför "sionistisk invandringspolitik" Har du kritiserat judar på sociala medier är du inte välkommen till USA.0 

Tidögänget satsar 109 miljoner på elmopeder i Ghana

Regeringens nya klimatsatsning.. Köper 48.000 klimatsmarta mopeder och delar ut dem till afrikaner i Afrika.0 

Användningen ökar kraftigt. Trenden vänder även bland unga.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0