Alternativ för Sverige

Välfärdsvinster och Nato-fjäsk fick Jeff Ahl att lämna SD

Publicerad 27 mars 2018 kl 16.43

Inrikes. Sverigedemokraterna har svikit väljarna och låtit lobbyister med globalistisk agenda smyga runt i korridorerna och påverka politiken, skriver riksdagsledamoten och reservofficeraren Jeff Ahl i en artikel i Aftonbladet där han förklarar sitt partibyte till Alternativ för Sverige.

Dela artikeln

Ahl är kritisk till att partiet avstod från att stoppa värdlandsavtalet med Nato och även att man helt har släppt vallöftet om att stoppa vinster i välfärden, trots att en klar majoritet av SD-väljarna vill det.

"Sverigedemokraterna har tonat ned eller bytt fot i flera viktiga frågor: kravet på folkomröstning om Swexit hörs knappt längre, man har svängt i sin inställning till Nato och man har förespråkat en fördubbling av antalet kvotflyktingar" skriver Jeff Ahl.

Kritiserar byråkratin
Jeff Ahl listar två av AFS hjärtefrågor som särskilt viktiga: Dels att rensa upp i det korrumperade politiska träsket, dels om att driva en aktiv och storskalig återvandringspolitik.

"Det är oacceptabelt att överflödig byråkrati skapas för att ge avdankade politiker, med rätt partibok som enda kompetens, ett arbete efter deras politiska karriär", skriver Ahl och tar den S-märkte myndighets­veteranen Dan Eliassons vanstyre som exempel.

"Likaså är det oförsvarbart att tidigare politiker kan värvas till lobbyorganisationer och därmed snedvrida den demokratiska processen. Andra exempel på vanstyret är konsultfakturorna på Nya Karolinska, vänsterns lekstuga i SVT och haveriet på Transportstyrelsen. En bantning och kompetenshöjning av hela myndighetssverige är en profilfråga för Alternativ för Sverige – en fråga som SD inte ens driver", skriver Jeff Ahl.


Nyheter från förstasidan

Rumänien: Valvinnaren stängs av från valet

Presidentkandidaten Georgescu får inte ställa upp igen. Stängs av från demokratin efter att ha anklagats för att vara rasist.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Kändispolisens drag. Viktor Adolphson tar upp kampen mot rysstrollen inför sina över 200.000 X-följare.0 

Mer från Inrikes

Tidöregeringen: 75 miljoner extra till abort i tredje världen

Ska kompensera för amerikanskt tillbakadragande.. Det som sker i USA nu är "en tragedi", enligt biståndsminister Dousa (M).0 

Stenergard KU-anmäls för aktieklippet

Vänsterpartist bakom anmälan.. "Tydligt att hon deltagit i beslut som också har gynnat hennes egen aktieportfölj."0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0