Spänningarna i Europa

Tyskt stödpaket till Porosjenko

Publicerad 23 augusti 2014 kl 18.21

Utrikes. Tyska skattebetalare kommer att tvingas bidra med motsvarande 5 miljarder svenska kronor till Ukrainas nya regim.

Dela artikeln

Det generösa skattefinansierade bidraget offentliggjordes igår av den tyska förbundskanslern Angela Merkel som var på besök i Kiev där hon träffade president Petro Porosjenko, som ersatte landets demokratiskt valde president under en statskupp tidigare i år.

Merkel har tidigare uppmanat Kiev-regeringen att visa återhållsamhet i striderna i östra Ukraina, som krävt mer än 2000 dödsoffer hittills. Ett agerande som står i skarp kontrast till den svenska linjen i frågan, företrädd av Carl Bildt, som går ut på att regeringen bör använda mer våld i östra Ukraina.

 


Nyheter från förstasidan

Säpo ska övervaka "antistatliga" attityder

Makthavarna varnas för kritiska medborgare i ny rapport. "Vi behöver vara vaksamma på antistatliga narrativ och konspirationsteorier".0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0