Tortyrnatten på kyrkogården
21-åringen är tidigare dömd för brott.

Kurd och arab våldtog, torterade och rånade pojkar på kyrkogård

Publicerad 25 augusti 2020 kl 15.26

Inrikes. Två unga män med Mellanösternbakgrund begärdes idag häktade för att ha våldtagit, torterat och rånat två minderåriga pojkar på en kyrkogård i Solna under helgen.

Dela artikeln

Det var i söndagsmorse som polisen, via SOS Alarm, fick veta att två minderåriga pojkar hittats misshandlade på Norra begravningsplatsen vid Solna kyrka. Enligt uppgifter till Aftonbladet hade pojkarna, som är omyndiga, utsatts för "tortyrliknande och kränkande våld" under flera timmars tid. Misshandeln ska ha pågått från elvatiden på lördagskvällen till dess pojkarna hittades avklädda av förbipasserande vittnen på söndagsmorgonen.

De två pojkarna fördes med ambulans till sjukhus, och var då vid medvetande och talbara, skriver polisen på sin hemsida. Polisen spärrade av platsen där pojkarna påträffades och sökte med bland annat hundpatruller i området. Två misstänkta gärningsmän greps i närområdet.

Häktningsförhandlingar
Under dagen idag har kammaråklagare Anders Tordai begärt de båda gripna männen häktade på sannolika skäl misstänkta för människorov, grov misshandel, våldtäkt och grovt rån. Båda de misstänkta gärningsmännen är kända av polisen sedan tidigare men det är oklart vilken relation de har till sina offer.

Den ene förövaren är en 21-årig kurdisk man född i Iran som kom till Sverige som barn 2009. Han är sedan dess dömd för upprepad brottslighet i Sverige. Så sent som förra månaden dömdes han till ett och ett halvt års fängelse för mordbrand för att i december förra året ha tänt eld på sportbilar som stod uppställda i Gustavsberg på Värmdö öster om Stockholm. Han är tidigare även dömd för bland annat stöld, olovlig körning, rattfylleri och ringa narkotikabrott. Det är i nuläget oklart varför han befunnit sig på fri fot eftersom han enligt senaste domen mot honom ska sitta i fängelse.

Den andre förövaren är 18 år gammal, son till invandrare från Tunisien, och har även han varit föremål för rättsväsendets insatser. Bland annat omhändertogs han som 12-åring enligt lagen om vård av unga (LVU) samt dömdes i mars förra året för försök till stöld. Med hjälp av DNA knöts 18-åringen till ett inbrott på Granbackaskolan i Solna på nyårsdagen 2018. Eftersom inbrottslarmet började tjuta och väktare kom till skolan skrämdes den unge brottslingen på flykt innan han hann stjäla något.

Solna tingsrätt uppger för Fria Tider att den ena häktningsförhandlingen gällande helgens tortyrrån på kyrkogården i Solna hålls under eftermiddagen idag. Den andra imorgon eftermiddag.


Nyheter från förstasidan

Efter blodbadet: EU pumpar in miljarder i Syriens jihad-regim

Al-Qaida-Ahmed får 27 miljarder skattekronor. Det glädjebudskapet levererade Ursula von der Leyen på en givarkonferens i Bryssel.0 

Ekonominyheter

Drog in 29 miljarder kronor 2024. Men Svenska Freds kritiserar att många vapen sänds till Israel medan kriget pågår.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

"En förfallen rest av sitt forna jag". Mångårige globalisten talar ut om svårigheterna.0 Plus

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0