SD-kampanjen i tunnelbanan
Här blir journalisten Chang Frick och hans rumänska medhjälpare påhoppade och misshandlade av vänsterextremister.

SVT sände TV-bilder på journalistmisshandel – men påstår att de inte kände till misshandeln

Publicerad 5 augusti 2015 kl 15.41

Radio & TV. SVT-företrädare säger idag till Fria Tider att man inte kände till att en journalist igår misshandlades av vänsterextremister i samband med en demonstration vid Norrmalmstorg och Östermalmstorgs tunnelbanestation, trots att man sände TV-bilder som visade händelsen.
– Jag visste inte om det, säger SVT-journalisten Danielle Langert till Fria Tider.

Dela artikeln

I Sveriges Televisions "Aktuellt" igår kväll sände man TV-bilder från när journalisten Chang Frick från Nyheter Idag blev misshandlad av en mobb vänsterextremister – trots det hävdar mediebolaget att man inte kände till händelsen.

– Jag visste inte om det, det är inte att vi har mörkat på något sätt, jag hade ingen aning om det, säger Danielle Langert som jobbar på SVT Nyheter i Stockholm till Fria Tider.

Hon understryker också att de TV-bilder från vandaliseringen vid Östermalmstorg som visats i SVT:s regionala nyhetssändningar inte kommer från TV-bolaget själva utan att de filmats av privatpersoner på plats.

– Det är bara någons privata Instagramkonto, 15 sekunders film när man ser folk river affischer, säger hon.

Apropå de bilder som visats av SVT Aktuellt, där man tydligt ser tumultet kring Chang Frick, säger hon sig inte veta något om dem. Istället hänvisar hon ytterligare frågor till SVT:s Aktuelltredaktion i Stockholm.

Kicki Beck på SVT:s Aktuelltredaktion säger att man "kollar saken" efter att ha fått ett nyhetstips om misshandeln.

– Vi kollar på den frågan, vi fick ett tips och vi kollar på det, säger hon till Fria Tider.

En av dem som pekats ut för den här attacken är en tidigare vänsterpartist, som även varit nämndeman för Vänsterpartiet, ser ni inte att det har högt nyhetsvärde då?
– Det är därför vi kollar på det.

Om man hade vänt på det, om man tänker sig att det varit  en demonstration där SDU deltagit och personen som stod för misshandeln kom från Sverigedemokraterna och gav sig på en TV4-journalist. Tror du att SVT resonerat annorlunda då när det gäller nyhetsvärderingen?
– Nej, likadant. Precis likadant och det är därför vi kollar på frågan. Det är klart att det är intressant om en nämndeman, eller tidigare nämndeman, gjort sig skyldig till misshandel.

Kicki Beck vet däremot inte om eller när det kan bli aktuellt att uppmärksamma misshandeln av Chang Frick.

– Det är en senare fråga om och när och hur vi publicerar, men det måste jag få återkomma till för det vet jag faktiskt inte i nuläget, säger hon.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Radio & TV

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0