Spänningarna i Europa
Utrikesminister Margot Wallström och statsminister Stefan Löfven.

Sverige ratar resolution mot nazism

Publicerad 30 november 2014 kl 08.15

Utrikes. Sverige valde att lägga ned sin röst när 115 av världens 193 länder antog en resolution mot nazism i FN:s general­församling i förra veckan, rapporterar Folket i Bild. Skälet är att USA – som ger indirekt stöd till flera nynazistiska miliser i Ukraina – röstade nej till resolutionen.

Dela artikeln

USA lämnar finansiellt stöd till Ukraina som använder resurserna för att beväpna flera nynazistiska och ultranationalistiska miliser, som slåss mot separatister inom den ryska minoriteten i östra Ukraina.

I veckan har USA:s president Barack Obama diskuterat direkta leveranser av dödliga vapen till Kiev – leveranser som den 53-årige fredspristagaren kan utgå ifrån att kommer att hamna i händerna på dessa nynazistiska milisgrupper.

Resolutionen i FN:s generalförsamling, som antogs den 21 november, fördömde enligt Folket i Bild alla försök att rentvå nazistiska kollaboratörer genom att framställa dem som kämpar för nationalistiska motståndsrörelser eller att hedra dem som sådana. Dessutom fördömdes förnekande av Förintelsen.

Vid omröstningen i generalförsamlingen röstade 115 av världens 193 FN-länder ja till resolutionen. som hade föreslagits av Ryssland. Kanada, USA och Ukraina röstade emot, medan 55 länder – däribland Sverige och andra EU-medlemmar – lade ned sina röster.

Sveriges utrikesminister Margot Wallström, som ansvarar för Sveriges ledamöter i FN:s generalförsamling, har tidigare tonat ned det amerikanska inflytandet över svenska UD.

– Det är inte USA som bestämmer vår politik, sade Wallström till TT i samband med att Sverige som första EU-land erkände Palestina. 


Nyheter från förstasidan

Kennedy: "I september kommer vi veta vad som orsakar autism"

Löftet från vaccinkritiske ministern i USA. Lanserar forskningsprojekt för att snabbutreda "autismepidemin".0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Trump inför "sionistisk invandringspolitik" Har du kritiserat judar på sociala medier är du inte välkommen till USA.0 

Tidögänget satsar 109 miljoner på elmopeder i Ghana

Regeringens nya klimatsatsning.. Köper 48.000 klimatsmarta mopeder och delar ut dem till afrikaner i Afrika.0 

Användningen ökar kraftigt. Trenden vänder även bland unga.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0