Studie: Sverige behöver halvera marginalskatt

Publicerad 4 juni 2017 kl 18.53

Skatt. Med undantag för de skattefinansierade välfärdsjättarna har Sverige nästan inte fått några nya storföretag sedan 1950-talet. Nu visar en rapport från Svenskt Näringsliv att det S-präglade landet måste halvera sina marginalskatter om den trenden ska vändas.

Dela artikeln

Rapportförfattaren Anders Bornefalk ser flera förklaringar till bristen på nya storföretag: Regleringar slog sönder en effektiv kapitalmarknad, hård beskattning av privat förmögenhet bromsade företagandet på 60-, 70- och 80-talen. Bolag stannade i växten.

– Skattetrycket var så högt att det inte gick att generera något eget kapital. Svenska företag förlorade kapplöpningen med utländska bolag med bättre förutsättningar, säger Anders Bornefalk.

Enligt Bornefalk är det ett problem att bara etablerade svenskar i en viss ålder kan bo i svenska städer, eftersom bostadsmarknaden är som den är. Trots att EU:s arbetsmarknad är öppen försvårar det för företagen att rekrytera exempelvis från andra europeiska länder.

– Sverige utmärker sig negativt genom att det är svårt att få tag på ett hyreskontrakt i attraktiva områden. Många har inte råd att köpa bostad. Det är avgörande att kunna erbjuda tillfälliga bostäder, säger Bornefalk.


Nyheter från förstasidan

Svenska storföretag kräver ökad invandring

Svenskt Näringslivs plan för Tidöregeringen. Presenterar "Arbetslinjen 2.0" – som innebär permanent massinvandring från tredje världen.0 

Ekonominyheter

Swedbanks senaste miljonrullning till Göran Persson

Bankens drag.. Nu ska politikern ha 4,5 miljoner kronor om året för att vara "ordförande".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Skatt

EU:s coronafond årets värsta skatteslöseri

Slöseriombudsmannens tävling avgjord.. "Ett stort och långtgående åtagande, med mycket liten positiv effekt för Sverige."0 

Bolag får skattesmäll på 2,7 miljarder

Kammarrättens beslut.. Åker på nästan två miljarder i skatt och drygt 700 miljoner i skattetillägg0 

Regeringen: Höjd skatt på tobak och alkohol

Nya förslaget.. Skatten på öl och vin ska höjas med 5 procent 2023 – och ytterligare 7,6 procent 2024.0 

Vetenskap

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Forskare liknar vindkraftverk vid tortyr. Infraljudet orsakar stress, sömnbrist och migrän – utan att man hör det.0 

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0