Ebolautbrottet i Afrika

Storbritannien: Ebola snart i Europa

Publicerad 30 juli 2014 kl 14.11

Utrikes. Storbritanniens folkhälsomyndighet varnar för att invandrande afrikaner kan ta med sig ebolaviruset till Europa. Nu räknar man med att sjukdomen kan sprida sig till EU:s medlemsländer.

Dela artikeln

Myndigheten har skickat ut ett brev till brittiska läkare där man ber se upp för patienter med ebolasymtom, skriver brittiska Telegraph. I Afrika har minst en läkare redan dött av att behandla patienter som har ebola och nyligen dog en man på flygplatsen i Lagos, Nigeria, som trafikeras med direktflyg till flera europeiska huvudstäder.

Runtom på den afrikanska kontinenten har 1200 människor smittats och fler än 600 dött i Guinea, Sierra Leone, Nigeria och Liberia.

– Det är möjligt att någon som är infekterad flyger till Heathrow och infekterar andra människor som sitter bredvid eller genom att använda toaletten, säger Peter Walsh, professor på Cambridge och ebolaexpert, till Telegraph.


Nyheter från förstasidan

Ändrar grundlagen för att skydda mot woke: "Ungern tillhör ungrarna"

Stärkt skydd mot kulturmarxism i Ungern. Högljudda vänsterprotester när parlamentet klubbade igenom förändringarna med förkrossande majoritet.0 

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Trump inför "sionistisk invandringspolitik" Har du kritiserat judar på sociala medier är du inte välkommen till USA.0 

Tidögänget satsar 109 miljoner på elmopeder i Ghana

Regeringens nya klimatsatsning.. Köper 48.000 klimatsmarta mopeder och delar ut dem till afrikaner i Afrika.0 

Användningen ökar kraftigt. Trenden vänder även bland unga.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0