"Klimathotet"

SR/SVT-journalist steriliserar sig för klimatet – vill hellre ha mer invandring

Publicerad 27 april 2019 kl 13.57

Inrikes. Den tidigare public service-journalisten Gurgîn Bakircioglu bekräftar nu igen att han ska sterilisera sig för klimatets skull. Barn är nämligen inte "miljövänliga".

Dela artikeln

Det är i ett debattinlägg på SVT som Gurgîn Bakircioglu upprepar att han kommer sterilisera sig för klimatet. Barn är visserligen söta, klargör han, "men inte miljövänliga". Ur ett klimatperspektiv är den "mänskliga reproduceringen", som han kallar det, rentav helt bedrövlig.

För klimatets bästa bör man därför välja bort barn och omdefiniera vad kärnfamiljen innebär, fortsätter han. 

Den som verkligen vill ha barn kan istället adoptera eller bli fosterförälder.

Enligt den tidigare SVT-journalisten är födda människor mer värda än ofödda. Det säger han bokstavligen. Och sen har han också en lösning:

– Är man rädd att vi blir för få människor i Europa är migration ett perfekt sätt att balansera upp det, säger Bakircioglu.

Mellan 2010-2017 jobbade Gurgîn Bakircioglu som programledare på Sveriges Radio. 2015 var han även programledare i SVT.


Nyheter från förstasidan

Hon ströps till döds – med slöjan hon vägrade bära

Liket dumpades i ett vindskydd i Lessebo. Både pappan och brodern döms nu för bestialiska hedersmordet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Publicerar domar och förundersökningar på nätet. Nu ska myndigheten IMY ta reda på om verksamheten är laglig.0 

"Vanliga svenskar" ska hjälpa Zelenskyj vinna kriget

Nya statliga satsningen.. Riktar sig till "understimulerade pensionärer, prokrastinerande studenter och nattammande mammor".0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0