Oviljan att uttala sig till SVT var utbredd när den statliga televisionens reportrar besökte Borlänge häromveckan. CC-BY-SA-3.0-migrated/Per Johansson

Skräckstämning när SVT besökte Borlänge

Publicerad 20 mars 2014 kl 12.46

Inrikes.Folk flydde från SVT:s kameror som om de vore ”skarpladdade vapen” när den statliga televisionens reportrar besökte Borlänge för att rapportera om SD. Olika ”kulturella zoner” ligger bakom reaktionerna, tror man på SVT.

Gilla artikeln på Facebook

Det är SVT:s politiska reporter Pontus Mattsson som berättar om reaktionerna när SVT besökte Borlänge för någon vecka sedan.

Tv-reportrarna var i staden för att rapportera om Jimmie Åkessons försök att vinna över socialdemokratiska väljare till SD.

Men det visade sig vara svårt att hitta människor som vågade uttala sig. Istället flydde ortsbefolkningen i skräck när den statliga televisionens journalister närmade sig med sina kameror.

”Hos den lastbilsreparatör som han besökte sprang de anställda och gömde sig på kontoret när de fick klart för sig att det fanns en TV-kamera i närheten. När en av de anställda skymtade kameran mellan släpen var det som om det vore en krypskytt han hade upptäckt. Att vara med i TV? Säga min åsikt? Aldrig i livet”, skriver Pontus Mattsson på SVT:s politikblogg.

På gågatan i stadens centrum och i ett köpcentrum möttes reportrarna av liknande reaktioner. Människor gick omvägar för att undvika SVT:s reportageteam och vägrade att uttala sig.

Mattsson beskriver reaktionerna som att SVT:s kameror och mikrofoner uppfattades ”som skarpladdade vapen”. Han tror att det är skillnader mellan olika ”kulturella zoner” i Sverige som ligger bakom Borlängebornas utbredda ovilja att låta sig intervjuas i SVT.

En läsare som kommenterar på SVT:s blogg har en annan teori.

”Kan det bero på att SVT bedriver DDR-TV och attackerar alla som är kritiska mot mångkultur och invandring? Lite självkritik vore på sin plats”, skriver signaturen KalleAndersson9.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Millennials har sämst ekonomi – boomers bäst

Även bland yngre ser det ljusare ut.. Men svenskar i nedre medelåldern har det tufft, visar en ny rapport från Swedbank.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

L-topp: "Vi är på väg att försvinna"

Jan Jönsson slår larm.. "Det måste man väl säga att vi är på väg att försvinna om vi bara ligger på 2,8 procent i opinionen."0 

Vetenskap

KI-larmet: Fluorid i dricksvattnet gör barn dumma i huvudet. Gäller även vid låga halter, enligt nya svenska studien.0 

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0