SD tar avstånd från Ungern och Polen

Publicerad 16 september 2021 kl 07.56

Utrikes. I en intervjuer med Expressen och Svenska Dagbladet går SD-ledaren Jimmie Åkesson till attack mot de högerstyrda länderna Ungern och Polen.

Dela artikeln

Jimmie Åkessons avståndstagande från de två länderna tolkas som ännu en eftergift för de liberala partier som SD vill samarbeta med.

Tidigare har Åkesson försvarat den ungerska regeringen. År 2018 beskrev han i en debattartikel i Aftonbladet den liberala kritiken mot Ungern som ett "kampanjande mot ett land som driver en annan politik än vad det politiska, vänsterliberala etablissemanget bekänner sig till".

Men nu har SD-ledaren tydligen gjort en helomvändning i frågan, efter att ha fått kritik bland annat från Centerpartiets Annie Lööf. Till SvD säger SD-ledaren nu att hans parti "aldrig haft" en förebild i Ungern och att man inte ens pratar om landet internt.

– Det är uppenbart att Ungern är på väg utför demokratiskt. Det är ett jätteproblem naturligtvis och Polen är på väg i samma riktning, påstår Jimmie Åkesson.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0