Asylkaoset

SD: Löfven måste avgå

Publicerad 22 oktober 2015 kl 13.40

Inrikes. Efter att den senaste asylprognosen presenterats kräver Sverigedemokraterna nu statsminister Stefan Löfvens avgång och nyval. Partiet vill också ha en folkomröstning om invandringen.

Dela artikeln

Upp till 190.000 asylsökare kommer att komma till Sverige bara i år enligt Migrationsverkets prognos, som presenterades idag.

Vid en presskonferens under torsdagen sade Sverigedemokraternas gruppledare Mattias Karlsson att Sverige nu befinner sig i en "fullständig katastrof".

– Det är viktigt att understryka att det är ett direkt resultat av politiska beslut fattade i Sverige, sade han enligt TT.

Karlsson krävde också att statsminister Stefan Löfvens avgår och utlyser nyval och att det hålls en folkomröstning om asylinvandringen.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Liket dumpades i ett vindskydd i Lessebo. Både pappan och brodern döms nu för bestialiska hedersmordet.0 

Mer från Inrikes

Nordbor korsade havet redan på bronsåldern

Avancerat datasimuleringsverktyg visar hur de gjorde.. Forskarna använde känd rekonstruktion av 2.300 gammal kanot.0 

"Kaos" i Liberalerna efter mystiska massavhoppet

"Det bubblar i hela partiet.". Fortfarande ingen rimlig förklaring till att topptrion hoppade av inom loppet av några timmar.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0