Rysslands krig mot IS

Ryska stridsflygplan till Syrien

Publicerad 19 september 2015 kl 15.39

Utrikes. Ryssland uppges fortsätta upptrappningen av sin militära närvaro i Syrien genom att skicka toppmoderna stridsflygplan till det krigshärjade landet.

Dela artikeln

Sedan början på förra veckan har Ryssland skickat två tunga transportflygplan varje dag av typen Antonov An-124 Rusan – världens största militära transportflygplan – till Syrien. Ett enda sådant flygplan kan ta en last på 230 ton eller över 400 fullt utrustade och stridsklara soldater.

Hittills har det varit marktrupper i form av stridsvagnar, pansarskyttefordon och artilleripjäser som flugits till en flygbas i Syrien, söder om staden Latakia längs landets västkust. Dessutom har 500 marina infanterister stationerats på basen.

Nu kompletteras de ryska marktrupperna med toppmoderna stridsflygplan, rapporterar Reuters. Det är dock oklart hur många stridsplan som kommer stationeras på den syriska basen.

Rysslands försvarsminister Sergej Shoigu säger att den militära upprustningen "är utformad för att hedra de åtaganden man gjort gentemot Syriens regering".

Den amerikanska regeringen ser med oro på den ryska interventionen i Syrien då de båda militära supermakterna stöder varsin sida i konflikten. Ryssland har hela tiden gett ett nästan oreserverat stöd till president Bashar Al-Assad och betraktar honom som landets rättmätige ledare.

USA och västvärlden har istället ända sedan krigets början stöttat de rebellgrupper som försöker störta Assad från makten. Även om västvärlden officiellt bara stöder Fria syriska armén och de mer "moderata" oppositionella krafterna i landet är det ingen hemlighet att dessa rebeller slåss sida vid sida med islamistiska terrorgrupper som exempelvis Al-Nusra-fronten och Islamiska fronten.

För de olika sidorna i konflikten har det varit svårt att uppnå några avgörande militära segrar under inbördeskriget. Materiellt är den syriska armén på flera sätt överlägsen då man bland annat har stridsflygplan till sitt förfogande.

De militära befälhavarna i Syriens militär är ofta alawiter, vilket är en särskild inriktning av islam som även Assad bekänner sig till. The Telegraph skrev i en artikel i våras att upp till en tredjedel av de alawitiska männen i vapenför ålder dödats i kriget, vilket gör att det är svårt för presidenten att upprätthålla stridsmoralen bland soldaterna.

Bild:

© Ryska militären

Ryska soldater går ombord på ett militärt transportflygplan i samband med en övning.

Bild:

© Ryska militären

Stridsfordon lossas från ett militärt transportflygplan i samband med en militärövning.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Utrikes

Harvard går miste om miljardbidrag – vägrar rensa ut Israelkritiker åt Trump

Viker sig inte för Vita husets krav.. "Universitetet kommer inte att ge upp sin självständighet eller avsäga sig sina konstitutionella rättigheter."0 

Trump inför "sionistisk invandringspolitik" Har du kritiserat judar på sociala medier är du inte välkommen till USA.0 

Tidögänget satsar 109 miljoner på elmopeder i Ghana

Regeringens nya klimatsatsning.. Köper 48.000 klimatsmarta mopeder och delar ut dem till afrikaner i Afrika.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0