Den svenska regeringens linje klarnar efter att Storbritanniens premiärminister Keir Starmer i en debattartikel i The Telegraph meddelat att britterna är redo att skicka soldater till Ukraina om en fredsuppgörelse nås.
"Att potentiellt riskera att britter kommer till skada är ett enormt ansvar – men vi måste vara redo att dra vårt strå till stacken för Europa", skriver Starmer.
Nu följer den svenska regeringen efter och stänger inga dörrar för att skicka trupper.
– Nu måste vi först förhandla fram en rättvis och hållbar fred som respekterar internationell rätt, som respekterar Ukraina och som säkerställer framför allt att Ryssland inte bara kan dra sig tillbaka och bygga ny styrka och anfalla Ukraina eller ett annat land inom några år, säger Malmer Stenergard till Sveriges Radio.
Hon tillägger att regeringen inte utesluter någonting när väl en fredsuppgörelse är på plats.
– När vi väl har en sådan fred på plats måste den upprätthållas och då utesluter vår regering ingenting, säger hon.