Nätcensuren
Morgan Johansson har tidigare kallat upp Google till ett censurmöte, efter påtryckningar från familjen Bonnier.

Regeringen: Inte vi som beordrade Google att stänga ner Swebb-tv

Publicerad 27 december 2020 kl 19.07

Inrikes. Justitieminister Morgan Johansson (S) nekar till att det var regeringen som fick Google att stänga av Swebb-tv:s Youtube-konto.

Dela artikeln

"Det är upp till Youtube att bestämma vad de låter ligga uppe på sin plattform. Regeringen har inte på något sätt försökt påverka detta eller censurera något", skriver Morgan Johansson till Dagens Nyheter.

Det var dagen före julafton som Youtube plötsligt permanent stängde av Swebb-tv:s konto och raderade samtliga hundratals filmer som den mycket populära oppositionskanalen hade laddat upp.

Google kallades i april 2018 till ett möte med Morgan Johansson som då satte press på företaget att öka censuren av politiskt innehåll som regeringen och den liberala familjen Bonnier inte gillar. Google beskrev inför mötet för regeringen hur man hade gått till väga för att censurera det alternativa medieprojektet Granskning Sverige.

Mötet, tillsammans med det faktum att Googles Sverigechef Anna Wikland har nära band till vänsterliberala svenska toppolitiker, har lett till misstankar om att regeringen har styrt censuren på Youtube av bland annat Swebb-tv.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Svenska kronan går "bäst i världen"

Beskrivs nu som en "euro på steroider".. Valutan har stärkts med 13 procent mot dollarn sedan årsskiftet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Mer från Inrikes

Muslimer grips fortfarande för korankravallerna

Tas på flygplatsen så fort de dyker upp.. Så många är ännu efterlysta – kan jagas i 25 år.0 

Tingsrätten förverkade kriminellas bilar

Nya lagen användes mot unga män i Malmö.. Nu är det betydligt enklare för myndigheterna att ta lyxprylar från kriminella. 0 

"Vi ska bevara vår svenska krona." SD markerar när Kristersson öppnar för ny valuta i Sverige.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0