Krisen inom polisen
Unni Jerndal.

Polistopp hoppar av efter konflikt med Eliasson

Publicerad 6 oktober 2016 kl 17.37
Av Mattias Albinsson

Inrikes. Polisens kommunikations­direktör Unni Jerndal hoppar av sitt uppdrag efter en konflikt med myndighetens skanal­omsusade rikspolis­chef Dan Eliasson, skriver SVT.

Dela artikeln

"Jag har idag slutfört en tids diskussioner med rikspolis­chefen om funktionen som kommunikations­direktör. Vi är överens om att vi inte är överens - om hur funktionen ska arbeta. Därför väljer jag att lämna uppdraget som direktör innan förordnandet går ut." skriver Jerndal i ett internt PM.

Unni Jerndal var den första chefen för polisens nationella kommunikations­avdelning i den nya nationella polis­myndigheten. Enligt egen utsago var hennes jobb att skapa en enhetlighet och effektivitet i polisens kommunikation. Hon tycker sig ha lyckats med enhetligheten, men inte effektiviteten.

Tidigare i år JO-anmäldes Jerndal sedan det framkommit uppgifter om att en polisanställd misstänktes för barnpornografi­brott. Anledningen till anmälan var att hon skickade ut ett mejl till de polis­anställda där hon påminde om förunder­söknings­sekretessen. Enligt anmälaren försökte hon "skrämma polis­anställda till tystnad" genom att förmå dem att inte prata med media.

Polisens jurister tyckte emellertid inte att kommunikations­direktören agerat felaktigt, men tyckte att det hade varit lämpligt om hon lyft fram meddelar­friheten i sitt mejl.

"Med hänsyn till att det inte finns något sakligt skäl att anta att e-brevet skickades i syfte att försöka avhålla personalen från att lämna information till media är det ändå förståeligt att Unni Jerndal inte berörde saken", skrev de.


Tingsrätten motiverar sitt "humana" straff. Bara "lindrigt våld" när kongolesen höll fast och våldtog flickan i Stockholmsparken. 0 Plus

Spektakulära nya fyndet. Nu ifrågasätts SVT-bilden av hur de allra första svenskarna såg ut.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Antalet unga tjockisar skenar. Sveriges ungdom blir snabbt fetare – dramatisk ökning på 20 år.0 

Genombrott för ny typ av AI-dator. "Spinnvågor" kan utmana kvantdatorn.0 

Kultur

Så kapade Israel högerpopulismen. Efter 25 års intensivt arbete bakom kulisserna.0 

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0