Eliassons julsemester
Dan Eliasson.

Polisman polisanmäler Dan Eliasson för utspel mot SD

Publicerad 14 juli 2016 kl 13.10
Av Mattias Albinsson

Lag & Rätt. Polisinspektören Anders Karlsson i Göteborg polisanmäler rikspolischefen Dan Eliasson för hans SD-fientliga utspel i Almedalen förra veckan.
– Det handlar inte om vad jag tycker, utan hans avsaknad av objektivitet, säger han till GT.

Dela artikeln

Det var under politikerveckan i Almedalen förra veckan som rikspolischefen tydliggjorde sin politiska ståndpunkt.

– Om Jimmie Åkesson kräver min avgång så ser jag det som en merit, sade han till Expressen då.

Därför att?
– Jag gillar inte hans politik.

Att chefen för polismyndigheten så pass tydligt tar ställning emot ett politiskt parti är något som kritiserats från flera olika håll, inte minst inom poliskåren. En av kritikerna är polisinspektör Anders Karlsson i Göteborg.

Karlsson misstänker att Eliassons uttalande bryter mot polisförordningen eftersom det finns en risk att allmänhetens förtroende för polisen skadas. Därför har han nu valt att göra en polisanmälan mot sin chef.

– Det handlar inte om vad jag tycker, utan hans avsaknad av objektivitet, säger han till GT.

Anders Karlsson blev rikskänd i februari när han bad om ursäkt för Eliassons beteende i samband med mordet på Alexandra Mezher.

Rikspolischefen ömmar för kvinnomördaren: "Vad är det för trauma han bär med sig?"

"Jag ber alla brottsoffer om ursäkt för att min högste chef är Dan Eliasson. Jag ber alla om ursäkt för att hans tankar först och främst går till gärningsmannen och inte till brottsoffret. Förlåt", skrev han i en debattartikel som fick stor spridning i sociala medier.

Artikeln är rättad. Det finns två Anders Karlsson inom polisen som öppet kritiserat Dan Eliasson. Den andre av dem har bland annat framfört sin kritik på Facebook.


Nyheter från förstasidan

Internt "uppror" mot SD-ledningen

"Jag har aldrig varit med om ett så stort uppror." Men det handlar inte om att invandringen fortsätter – utan om ett vapen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Lag & Rätt

Beskedet från Stockholms tingsrätt. Ihjälskjutne koranbrännaren skulle få sin dom idag.0 

Försvarar sig med att han misstog ponnyerna för vildsvin. Varken jaktbrott, djurplågeri eller framkallande av fara för annan.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0