Miljöpartiet i kris
Peter Eriksson (MP).

Peter Eriksson: MP begår "politiskt självmord"

Publicerad 25 april 2016 kl 16.01

Inrikes. Även Peter Eriksson, Miljöpartiets tidigare språkrör, väljer nu att rikta hård kritik mot hur partiledningen har hanterat den senaste tidens skandaler.
– Den kursen som vi har varit inne på nu är ett politiskt självmord, säger han till Ekot.

Dela artikeln

Under en presskonferens idag meddelade Åsa Romson och Gustav Fridolin att de öppnar för att ersättas som språkrör i samband med Miljöpartiets kongress i maj.

Flera partiföreträdare har luftat kritik mot hur duon har hanterat skandalerna kring partiets kopplingar till islamister. Även det tidigare språkröret Peter Eriksson ryter nu ifrån.

– Jag tror att det behövs förändringar, det behövs en nystart. Hur mycket det handlar om att byta ut personer, det får nu valberedningen bedöma, säger Eriksson till Ekot.

Han beskriver krisen inom MP som "mycket allvarlig" och understryker att den har skadat förtroendet "för hela partiet och för språkrören".

I en intervju med Svenska Dagbladet pekar Peter Eriksson ut Miljöpartiets partisekreterare Anders Wallner som en av de ansvariga för krisen.

– En del sakpolitiska frågor som har varit uppe och som delvis hänger ihop är han i alla fall delansvarig för. Det handlar om frågor kring identitetspolitiken och mångfaldspolitiken som har diskuterats, säger förre språkröret till SvD.

Det är sedan tidigare känt att Wallner inte kommer att ställa upp för omval i samband med kongressen.


Great Reset

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Så ska Ukraina bli en amerikansk "koloni"

Läckt kontrakt visar planerna på att plundra landet. USA planerar lägga beslag på det mesta av värde som finns kvar i Ukraina.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Förslaget: Fotboja för kroniska asylbluffare

Nya utredningen.. Så ska misslyckade asylanter som vägrar åka hem hanteras.0 

Stenergard: "Sverige måste vara med"

Paniken efter fredssamtalen.. Riksdagspartierna samlade för att prata om "det allvarliga läget".0 

Foodora byter indier mot drönare på Värmdö

Matbuden ersätts av AI.. Först ut är Bastard Burgers på Värmdö utanför Stockholm.0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0