Bostadsbubblan

Nytt boprisras väntas under hösten

Publicerad 18 september 2018 kl 08.24

Ekonomi. Bostadspriserna tros börja sjunka igen senare i höst. I en ny rapport spås ett nytt prisfall på 5-10 procent, rapporterar Svenska Dagbladet.

Dela artikeln

Efter många år av ständiga prisökningar började de svenska bostadspriserna plötsligt falla under andra halvan av 2017. Sedan dess har priserna stabiliserats.

Men nu kan det vara dags igen. En ny branschrapport som Sveriges arkitekter tagit fram i samarbete med Danske bank spår prisfall på ytterligare upp till 10 procent senare i höst.

"Prissänkningarna i nyproduktionen har nog bara börjat och det förefaller troligt att det kommer att smitta av sig på andrahandsmarknaden igen under hösten. Vi räknar med att priserna kan falla med ytterligare fem–tio procent", står det i rapporten.

Charlotta Holm Hildebrand, branschchef vid Sveriges Arkitekter, säger att konjunkturen för arkitekter kulminerade redan i juni 2017.

– Sedan kom prisfallet för bostadsrätter förra hösten. Och nu är det särskilt kreditåtstramningarna från finansinstituten som kommer att påverka bostadsbyggandet, säger Holm Hildebrand till SvD.

Samtidigt spås en fortsatt minskad byggtakt under de kommande åren. Vi vet av erfarenhet att ett prisfall på 10 procent kan leda till att bostadsbyggandet minskar med 30-40 procent under en tvåårsperiod, skriver SvD.

Arkitekter har länge varit en synnerligen privilegierad yrkesgrupp, men sedan tidigare i år finns tecken på att arkitekterna går mot en tuffare framtid. Exempelvis har antalet arkitekter som är intresserade av att teckna inkomstförsäkring ökat, enligt SvD.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Flyktingar fördriver dagarna på holländska lyxhotell

Budgeten: 300 euro per natt. "Det är ett trevligt ställe. Våra sängkläder tvättas åt oss, vi får mat och vi får hjälp med allt vi behöver"0 

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Ekonomi

Northvolts Peter Carlsson får 235.200 kr i lönegaranti av skattebetalarna

Håvar in för fullt – trots konkursen.. Höjdaren fortsätter få betalt till skillnad från nästan alla andra.0 

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Föll över en procent direkt vid öppning. Samtidigt rusar guldet till nya prisrekord.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0