Utländska turister väljer bort Sverige

Publicerad 21 mars 2012 kl 10.44

Politik.Turistbranschen trodde 2009 att turismen i Sverige skulle ha dubblerat sin omsättning till 2020. Men i årets analys är det betydligt mörkare siffror, skriver Dagens Industri.

Gilla artikeln på Facebook

– Det är de utländska turisterna som inte ökar i den takt vi trodde tidigare. Den svenska turismen fortsätter dock att öka, säger Jan Lundin, vd för RTS, till Di.

Trots Sveriges unika spännande satsningar på etnisk mångfald, modernism, ytterstadsprojekt och annat så är det ändå något så simpelt som Stockholms skärgård som lockar mest, både när det gäller utländska och svenska turister.

Enligt Stockholms stads ”Stockholmsstrategi 2020” ska antalet besökare – uttryckt i övernattningar på hotell – öka med närmare 50 procent till 15 miljoner till år 2020. Samtidigt ska omsättningen i branschen öka med 80 procent och antalet anställda med 9.000 till 27.000.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Solcellsbranschen kraschar – minst 197 bolag i konkurs

"Det är helt dött".. Högre räntor och billigare el har kraschat den gröna festen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0