En bil tillhörande en medlem i Svenskarnas parti skadades i ett bombattentat natten mot tisdagen.

Bombdåd mot SD-politiker

Publicerad 5 november 2013 kl 16.56

Inrikes.Under natten mot tisdagen detonerade en bilbomb under en bil tillhörande en SD-politiker i Uddevalla, rapporterar flera medier. Samma natt utsattes en medlem i Svenskarnas parti för ett liknande attentat.

Gilla artikeln på Facebook

Bilen samt politikerns bostad hade dessutom vandaliserats med spray-färg. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska det ha klottrats "AFA har ögonen på dig". Ett meddelande hade också lämnats i brevlådan.

– Detta var den andra händelsen på kort tid, säger kommissarie Mats Glansberg vid polismyndigheten i Västra Götaland till TT med tanke på att två bilar tillhörande en annan SD-politiker vandaliserades under natten till måndagen.

Polisen tror att anledningen till att mannen hotades är på grund av att han är medlem i SD.

Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) har tidigare gjort klart att sverigedemokrater som utsätts för politiskt våld har sig själva att skylla.

- Jag vill gärna påpeka att de som lever på att driva upp ett vi- och dom-tänkande och ett i grunden hatfullt sätt att se på relationer mellan människor inte ska bli förvånade om sådant händer, sade Fredrik Reinfeldt till TT angående våldet mot partiet.

Samma natt utsattes en medlem i Svenskarnas parti som är bosatt i Frändefors för ett liknande attentat. En sprängladdning detonerade i anslutning till bagageluckan på hans bil och orsakade ett omkring 20 centimeter hål i plåten. Bakrutan krossades och en lykta förstördes. Mannen och hans familj låg och sov i sin villa några meter från där bilen stod parkerad.

– Grannarna jag har pratat med under dagen är rent ut sagt förbannade över att det finns folk som är så störda att de utsätter en familj för sådant här. Att det här sker bara för att man har vissa åsikter som vänsterextremisterna inte accepterar, säger han till nättidningen Realisten.

Inga personer kom till skada av explosionerna.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Kolumn

Västvärldens folk försvinner. Pat Buchanan om krisen som media glömde.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Zelenskyj visar upp infångad kines

Anklagar nu ryssarna för att använda kinesiska soldater i kriget. "Putin kan tänka sig att göra vad som helst – utom att avsluta kriget."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Vetenskap

Svenska robotforskare tar in humanoider. Kan snart självständigt utföra mänskliga arbetsuppgifter.0 

Kultur

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0 

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0