David Bendels, chefredaktör för den invandringskritiska tidskriften Deutschland-Kurier, döms till sju månaders villkorlig fängelsedom av en domstol i Bamberg.
Montaget han döms för baserades på ett verkligt fotografi där Nancy Faeser deltog i en Förintelsenceremoni och höll uppe ett skylt med orden "We Remember". Men budskapet hade alltså ändrats till "Jag hatar yttrandefrihet".
Domstolen fann att publiceringen utgjorde "förtal av personer i det politiska livet" enligt paragraf 188 i den tyska strafflagen – en paragraf som ger tyska politiker ett särskilt starkt skydd mot kritik och satir.
Tingsrätten har även ålagt David Bendels att be inrikesministern – som själv stod bakom polisanmälan – om ursäkt.
Fria Tider har tidigare rapporterat om Nancy Faesers kopplingar till vänsterextrema AFA och hennes försök att sparka poliser och andra offentligt anställda som är kritiska till invandringspolitiken och sympatiserar med AFD.
Bendels meddelade efter domen att både han själv och Deutschland-Kurier kommer att "försvara sig med alla juridiska medel" och att de har för avsikt att "fortsätta den rättvisa kampen för press- och yttrandefriheten i Tyskland, beslutsamt och med full konsekvens".
Tysklands lagar mot att förolämpa politiker tillämpas systematiskt och bestämt. I ett annat liknande fall – även det i bayerska Bamberg – genomförde polis en husrannsakan hos en pensionär som delat en satirbild på vice förbundskansler Robert Habeck med texten "Schwachkopf PROFESSIONAL", en parodi på hårvårdsvarumärket Schwarzkopf där "Schwachkopf" betyder "dumskalle".
Polisräd hos pensionär som kallade minister dumskalle:
Tysk polis slog till mot Stefan Niehoff, 64, efter att han delat en skämtbild.
"DDR-smak i munnen." https://t.co/hH06fLJxGx— Fria Tider (@friatider) November 15, 2024