Richard Jomshof åtalas för inläggen som skildrar hur muslimer tar sig in i Europa och förstör.

Inläggen som Richard Jomshof utreds för av åklagare

Publicerad 13 september 2024 kl 12.36

Inrikes. På tisdag kommer Richard Jomshof (SD) att delges misstanke om åsiktsbrott efter att ha publicerat bilder som hånar islam. Därför lämnar han tillfälligt sin roll som ordförande i riksdagens justitieutskott, rapporterar flera medier.

Dela artikeln

– Jag har meddelat Jimmie Åkesson att jag inte vill sitta kvar under den här perioden, säger Jomshof i en intervju med Kvartal.

På tisdag kommer Jomshof även att förhöras om misstanken om hets mot folkgrupp, som handlar om två islamkritiska satirteckningar som han delat på X.

Jomshof tror att uppståndelsen kring misstanken blir stor och han vill därför inte vara verksam i utskottsarbetet under tiden utredningen pågår.

– Jag kommer inte att jobba i utskottet överhuvudtaget, och det är mitt eget beslut, jag vill ha det så, säger han till Kvartal.


Vetenskap

Stor svensk studie bekräftar fördomar. Höjda bidrag får bidragstagare att skaffa fler barn istället för att skaffa ett arbete, visar en undersökning från Inspektionen för socialförsäkringen.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Två hittade döda på Kebnekaise

"Det värsta som kan hända." Försvann ni hårt väder – räddningen fick ställas in.0 

Ekonominyheter

All tonfisk hos matjättarna är giftig

"Eldorado" är en cocktail av bisfenol och kvicksilver.. Men samtliga märken fick underkänt när Råd och rön mätte gifthalten i burkarna.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0