Kent Ekeroth ansöker om att bli chef på Migrationsverket

Publicerad 16 februari 2023 kl 11.05

Inrikes. SD-politikern Kent Ekeroth har lämnat in en ansökan om att bli ny generaldirektör på Migrationsverket.

Dela artikeln

Ekeroth kommer med beskedet i en ledarartikel på den egna sajten Samnytt.

Han skriver bland annat att det knappast finns någon som är mer motiverad än han som är mer motiverad att genomdriva ett "paradigmskifte" i migrationspolitiken, vilket utlovats av regeringen.

Det är i samband med att Migrationsverkets chef Mikael Ribbenvik tvingas sluta som regeringen utlyser tjänsten som generaldirektör.


Nyheter från förstasidan

Internt "uppror" mot SD-ledningen

"Jag har aldrig varit med om ett så stort uppror." Men det handlar inte om att invandringen fortsätter – utan om ett vapen.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Pratar om fred – men hur blir det? Utrikespolitiskt är Le Pens parti ett oprövat kort.0 

Mer från Inrikes

Svensk bataljon i Lettland nu under utländskt befäl

Nato har tagit över.. Efter elva månader som medlemmar är Sverige redan i frontlinjen.0 

Bara floskler i Kristerssons tal om Örebro

"Det finns inget vi och dom".. Talade i 11 minuter – utan att ge ett enda besked i sak.0 

Råndömd ordningsvakt blev lärare i Botkyrka

Undervisar på Sankt Botvids gymnasium.. "Du ska vara jävligt glad att du inte hamnat på sjukhus i ett år".0 

Vetenskap

Födda under pandemin drabbas mer sällan av astma. Skyddades mot luftvägsinfektioner i tidiga år.0 

Forskarlarmet: AI:n kan redan klona sig själv. Vi kan redan ha passerat ödesmättade "röda linjen".0 Plus

Kultur

Svenskar litar allt mer på varandra. "Tilliten mellan människor i Sverige är anmärkningsvärt stabil över tid."0 

"Barntorped" bland årets nyord. Drakdrönare, ankkurva och många andra dystra nya begrepp.0