Svenska universitet blir fristäder för afghaner

Publicerad 22 december 2021 kl 11.34

Inrikes. Sida har beslutat att finansiera ett nationellt stödprogram som innebär att svenska lärosäten blir fristäder för forskare från Afghanistan.

Dela artikeln

Initiativet kommer från Scholars at Risk–Sverige, som samordnas från Göteborgs universitet.

– Svenska lärosäten behöver ta sitt solidariska ansvar för att skydda afghanska forskare. Vi måste se till att forskarsamhället bevaras och fortsätter utvecklas inför ett framtida, demokratiskt Afghanistan, säger rektor Eva Wiberg i ett pressmeddelande.

Sedan talibanernas maktövertagande i Afghanistan har det internationella nätverket Scholars at Risk (SAR) fått in ansökningar om stöd från över 1.500 forskare från landet, och har gått ut med en vädjan till sina medlemmar om att välkomna forskare från Afghanistan vid sina lärosäten.

På initiativ av SAR-Sverige har nu Sida beslutat att under åren 2022−2024 finansiera ett stödprogram i Sverige. Det ger "ett tiotal riskutsatta forskare från Afghanistan tillfälliga akademiska fristäder vid något av de 22 svenska lärosäten som är medlemmar i Scholars at Risk".

– Med Sidas finansiering får den svenska högskolesektorn goda möjligheter att ta emot akademiker från Afghanistan. Hittills har ungefär femton svenska lärosäten meddelat sitt intresse, säger Karolina Catoni.

I de flesta fall innebär det att forskaren erbjuds en tidsbegränsad anställning som gästforskare. Stödprogrammet gör det möjligt för svenska lärosäten att ansöka om 70 procent av kostnaderna för mottagande av en forskare från Afghanistan hos SAR-Sverige.

Göteborgs universitet står som anslagsförvaltare av de totalt 17 miljoner kronor som ryms inom stödprogrammet.


Nya studier omkullkastar argument för abort. "Hänsynslöst" att fortsätta med samma abortpolitik trots bevisen, enligt forskare.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Nya politiska kostråd: Max 350 gram rött kött per vecka

Så motiverar Livsmedelsverket "hälsoråden". Tar nu även hänsyn till svensk ekonomi – vid sidan av "klimatet".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffran: 51 procent. Jobbet håller oss kvar – men de flesta siktar nu på att lämna Sverige efter yrkeslivet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0