Coronavaccin

Fem dödsfall med Astra Zeneca-vaccin i Sverige

Publicerad 31 mars 2021 kl 06.25

Inrikes. Totalt har nu fem dödsfall i Sverige rapporterats in som misstänkta biverkningar av vaccinering med Astra Zenecas vaccin. Läkemedelsverket har rapporterat vidare två svenska fall av blodpropp till Europeiska läkemedelsmyndigheten, EMA.

Dela artikeln

En av de döda är den kvinna i 60-årsåldern i Skåne som drabbades av blodpropp efter att ha fått vaccinet.

En rad länder har pausat användningen av Astra Zeneca-vaccinet på grund av misstankar om att det orsakar blodpropp.

– Det som EMA tittar vidare på är kombinationen, när man har samtidigt blodpropp och lågt antal blodplättar, säger Karin Vengemyr, gruppchef för biverkningsgruppen på Läkemedelsverket, till Fria Tider.

Enligt Vengemyr har Sverige nu två fall som motsvarar den bilden. Förutom den döda kvinnan i Skåne har en annan kvinna drabbats av blodproppssymtomen.

– Hon är så pass dålig att hon bland annat behöver hjälp med andningen. Vi väntar in ytterligare medicinsk information om henne, säger Karin Vengemyr.


Ekonominyheter

Fysisk efterfrågan driver guldpriset till nya rekord

Historiska rallyt fortsätter.. Amerikanska banker i fara när guldmarknaden blir allt svårare att manipulera.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Plötsliga PK-kaoset. "Det genetiska och det etniska sambandet är mycket starka."0 

Mer från Inrikes

Federley gör comeback som C-politiker

Ångrar inget: "Jag var ett liberalt villebråd.". Hävdar nu att det var "trollfabrikers" fel att han fick kritik för pedofilhistorien. 0 

Kristersson avvaktar när EU:s krigsplaner spricker

Macrons EU-armé verkar stanna på ritbordet.. Även Ursula von der Leyens mål om 800 miljarder euro i försvarsutgifter ser skakigt ut.0 

Vetenskap

Brå: Afrikaner både mördar och mördas mest. Ny rapport bekräftar ingrodda fördomar.0 

Kritiserade diagnosen utbrändhet går i graven. Unika svenska "sjukdomen" avskaffas.0 

Kultur

SD-profilen: Gråsuggan i Lund "ett övergrepp". Ekeroth kritiserar kommunen efter omstridda bygget.0 

Amerikanska rapparen: Svenskar är "rasister", "fula, blonda grisar" – nu flyttar hon hit. Provokatören Azealia Banks, 33, köper bostad i fiendens huvudstad.0